Razem w pełni sprawni

razemwpelni

Koordynator:

Pani Łucja Olszanicka


Dnia 12 grudnia 2014r. odbyła się uroczysta gala podsumowująca projekt Fundacji „Promyk Słońca” – „Razem w pełni sprawni”. W projekcie uczestniczyli uczniowie kl.IIb, których zadaniem było zorganizowanie spotkania z Klubem Kibica Niepełnosprawnych w naszej szkole oraz nakręcenie filmu edukacyjnego dotyczącego problemu niepełnosprawności. Autorami filmu byli Kaja Smagło i Jakub Psuty, którym w jego realizacji pomagali Patrycja Smoleń i Jagoda Niżyńska. Na gali były uroczyście wręczane pamiątkowe dyplomy. Wszystko odbywało się w stylu filmowych Oskarów ponieważ gala była zorganizowana we Wrocławskim Studiu Filmowym, które następnie zwiedziliśmy.


28 listopada 2014r. w Gimnazjum w Świerzawie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Klubu Kibica Niepełnosprawnych z Wrocławia – Panem Pawłem Parusem oraz Panem Michałem Fitasem. Goście odwiedzili uczniów w ramach projektu edukacyjnego na temat niepełnosprawności pod nazwą „Razem w pełni sprawni”.
Na początku każdy z Panów opowiedział swoją historie o okolicznościach w jakich zostali niepełnosprawnymi. Otworzyli się oni przed wszystkimi zebranymi na sali i szczerze opowiadali o swoich przeżyciach. Wszystkich zaskoczyła tak swobodna opowieść o najtrudniejszych i najbardziej osobistych sprawach.
W drugiej części goście zaprezentowali uczniom krótkie filmiki na temat savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych. Następnie były pytania i odpowiedzi uczniów oraz komentarze gości na podstawie własnych doświadczeń i przeżyć.
Trzecia część, to oglądanie 15 – minutowego filmu, w którym oglądaliśmy codzienne zajęcia członków KKN. Dowiedzieliśmy się o ich pasjach sportowych, kibicowaniu, wyjazdach na mecze drużyny piłkarskiej WKS Śląsk Wrocław. Nasi uczniowie przekonali się, że mimo chorób , które nie pozwalają im samodzielnie funkcjonować, można prowadzić aktywne życie, skończyć studia, wyjeżdżać na mecze oraz na dalekie wycieczki.
Dzięki naszym gościom mogliśmy zrozumieć, jak życie jest piękne i warto dla siebie być miłym pomocnym i życzliwym.

Tekst: Łucja Olszanicka